وبلاگ

رگ سیاتیک کجاست

سیاتیک چیست

رگ سیاتیک بزرگ‌ترین عصب نخاعی بدن است که گاهی به دلایل مختلفی از جمله دیسک کمر یا مشکلات عضلانی، دردناک می‌شود و فرد را دچار مشکلاتی مانند کمردرد یا بی‌حسی پا می‌کند.

سیاتیک یا سیاتالژی به مجموعه علایمی گفته می‌شود که در اثر تحت فشار قرار گرفتن یا تحریک شدن عصب سیاتیک حاصل می‌شوند.

رگ سیاتیک کدام سمت است

سیاتیک نام یک عصب است، اصطلاح سیاتیک در حقیقت مربوط به دردی است که از لگن تا انتهای پا ادامه دارد.

این عصب طولانی‌ترین عصب داخل بدن ما است که از لگن تا انتهای هر دو پا ادامه دارد و در طول مسیر خود به شاخه‌های متعددی تقسیم می‌شود.

هرگونه فشار بر روی این عصب باعث ایجاد درد در تمام طول عصب می‌شود، یعنی مسیری که از کمر شروع می‌شود و از پشت پا پایین می‌آید و تا پاشنه پا می‌رسد.

به طور معمول، علائم این عارضه فقط در یک طرف بدن است. اما علل خاصی ممکن است باعث درد در هر دو طرف بدن شود.

البته علائم ممکن است از یک درد خفیف تا ناتوانی و از کارافتادگی کامل متغیر باشد و گاهی ممکن است با احساس خارش، سوزش، بی‌حسی و ضعف عضلانی هم همراه باشد.

این درد به‌ تدریج شروع شده و با گذشت زمان افزایش می‌یابد و در هنگام نشستن، برخاستن، عطسه یا سرفه‌کردن بدتر می‌شود. ویژگی آن هم این است که معمولاً فقط یکی از اندام‌های تحتانی را درگیر می‌کند.

رگ سیاتیک کجاست
دردهای سیاتیک در فصل‌های سرد تشدید می‌شوند.

درد سیاتیک چگونه است

دردها و اسپاسم‌های عصب سیاتیک از جمله رایج‌ترین دردهای شایع در جوامع امروزی است. امروزه کمتر کسی را می‌توان یافت که تجربه یک بار گرفتگی عصب سیاتیک را در زندگی ‌تجربه نکرده باشد.

این عصب اغلب به دلیل افزایش فشار، جابه جایی لگن، تخریب غشای دیسک و حتی ناراحتی‌های عصبی و فشارهای ناشی از استرس دچار اسپاسم، انقباض و درد می‌شود.

در بیشتر موارد درد از کمر آغاز می‌شود ولی بیشترین تاثیر را در اندام تحتانی دارد. بر این اساس برخی از افراد درد سیاتیک پای راست را تجربه می‌کنند و برخی دیگر درد سیاتیک پای چپ را حس می‌کنند.

افرادی که دردهای سیاتیک را تجربه کرده‌اند می‌دانند که این دردها با انقباضاتی از ناحیه باسن، پشت ران تا قوزک پا همراه است و فرد مبتلا را در بیشتر موارد از حرکت و انجام فعالیت‌های روزانه ناتوان می‌سازد.

برای پیشگیری از بروز این عارضه در بدن، تکنیک‌ها و راهکارهایی وجود دارد که اجرای آنها در زندگی می‌تواند احتمال ابتلا به این بیماری را به حداقل ممکن برساند.

سیاتیک یا عرق النسا

رگ سیاتیک در طب سنتی به عرق النساء معروف است. عِرقُ النسا نام رگی است که از سرین تا شتالنگ آمده و علت دردی است که در رگ مذکور ایجاد می‌شود و آن را در زبان هندی رانگهن می‌نامند.

در کتاب دخیره خوارزمشاهی علت درد سیاتیک را نشستن زیاد بر زمین سرد، سواری کردن زیاد و گاه درد رحمی که کهنه شده باشد ذکر شده است.

در همین کتاب علاج و درمان سیاتیک یا همان عرق النسا را زدن رگ باسلیق و رگ صافن بنا به تشخیص طبیب حاذق عنوان کرده است.

جناب اسماعیل جرجانی در ذخیره خوارزمشاهی می‌نوسید که درمان این درد در زمستان و شهرهای سرد بسیار سخت است و اگر بیمار دچار اضافه وزن باشد و بلغم خام در وجود او فراوان باشد و درد در پای چپ باشد بهبودی مشکل‌تر نیز خواهد بود.

درد سیاتیک و سرما

یکی از نکاتی که افراد مبتلا به سیاتیک باید به آن توجه کنند تشدید دردهای سیاتیک و اسپاسم های عضلانی در فصل های سرد سال است.

به اعتقاد درمانگران طب سنتی ایرانی، سرمای هوا یکی از مهم ترین دلایل افزایش غلظت مایع میان مفصلی در بدن است که موجب کاهش فضای مورد نیاز ریشه های عصبی در جایگاه خود می‌شود.

لذا افراد مبتلا به سیاتیک باید مراقبت‌های لازم را برای پیشگیری از عود کردن درد را رعایت کنند. برای این منظور می توانند با پوشش مناسب و قرار نگرفتن در معرض هوای سرد از تشدید درد پیشگیری کنند.

استعداد ابتلا به سیاتیک

از دیدگاه درمانگران طب ایرانی افرادی که میزان خلط دم و بلغم در بدنشان زیاد است در مقایسه با دیگر گروه‌ها استعداد بیشتری در ابتلا به دردهای سیاتیکی دارند.

این گروه نیز با اصلاح شیوه زندگی و رعایت دستورات و رژیم غذایی مناسب می توانند میزان اخلاط بدن خود را به تعادل برسانند و به این ترتیب احتمال ابتلا به سیاتیک را کاهش دهند.

علاوه بر این علائم دیگری مانند چاقی و اضافه وزن نیز وجود دارد که استعداد ابتلا به سیاتیک را افزایش می‌دهد.

افراد چاق به دلیل وزن غیراستاندارد و نامناسب، اصولا به هنگام نشستن و برخاستن و حتی راه رفتن فشار بیشتری را در مقایسه با افراد با وزن طبیعی تحمل می‌کنند.

به همین دلیل احتمال ابتلا به انقباض‌‌های عضلانی در آنها افزایش می‌یابد و متعاقب آن احتمال بروز سیاتیک نیز چند برابر می‌شود.

درمان خانگی درد سیاتیک

اگر در شرایطی خاص دچار اسپاسم یا گرفتگی عصب سیاتیک شدید، می‌توانید برای درمان خانگی سیاتیک یا کاهش میزان درد از یکی از شیوه‌های زیر استفاده کنید:

گرم کردن موضع درد در ناحیه لگن یا ران با کیسه آب گرم می‌تواند تاثیر زیادی در کاهش درد در افرادی که دچار اسپاسم‌های عصبی شده‌اند داشته باشد.

-ماساژ موضع درد با روغن زیتونی که در آن مقدار کمی زنجبیل رنده شده، می‌تواند به بهبود این دردها کمک کند.

-نوشیدن چای گیاهی و دمنوش‌هایی نظیر گل گاوزبان و یا نعناع می‌تواند به کاهش درد و ریلکسی اعصاب کمک کند و دردهای ناشی از سیاتیک را تخفیف دهد.

-افزودن چاشنی‌ها و ادویه‌های گرم مثل دارچین و عسل به برنامه غذایی مبتلایان به اسپاسم می‌تواند موثر باشد.

درمان درد رگ سیاتیک با ورزش

نرمش یک روش عالی برای کاهش درد سیاتیک است. عدم تحرکت باعث ضعف عضلات یا وضعیت نامناسب بدن می‌شود و در نتیجه شما کمتر قادر به حمایت از کمر خود هستید.

این عدم توانایی عضلات در حفاظت از ستون مهره‌ها می‌تواند منجر به آسیب دیدگی و ایجاد کمردرد یا عارضه سیاتیک شود.

آنچه برای درمان سیاتیک نیاز داریم حرکات نرم و آهسته بدون کشش اضافی است. ورزش یا نرمش راهکاری عالی برای رفع عارضه‌ی سیاتیک است، اما چه ورزشی برای درمان سیاتیک مفید است؟

بدون ورزش و تحرک بدنی، عضلات میان تنه و ساختمان ستون مهره‌ها عملکرد خاص خود را از دست می‌دهند، تمرینات ورزشی نقش مهمی در حفظ سلامت اندام‌های ما دارند.

یکی از روش‌های تمرینی برای کاهش درد سیاتیک، ورزش پیلاتس است. انجام حرکات کششی پیلاتس؛ باعث کشش و رهایی عضلات کمر و لگن می‌شود.

باید توجه داشته باشید که سیاتیک یک آسیب عصبی است و با این آسیب شما باید مراقب باشید تا این عصب را بیشتر از آنچه که در حال حاضر تحریک شده است تحریک نکید.

هر قسمتی از بدنمان را که حرکت می‌دهیم در واقع در حال تکان دادن سیستم عصبی هستیم. بنابراین آنچه نیاز داریم حرکت نرم و آهسته بدون کشش اضافی است. پس حتما از حرکات شدید و ناگهانی پرهیز کنید.

رگ سیاتیک کجاست
در تصویر بالا بهترین حرکت‌ها و نرمش‌های کششی برای سیاتیک را مشاهده می‌کنید.

ورزش سیاتیک تصویری

حرکات کششی و نرمش‌ های مخصوص سیاتیک نیز در کاهش دردها بسیار موثر است. اما باید مراقب بود که از انجام ورزش‌های چرخشی و پرتابی پرهیز کرد. در ویدئو زیر نرمش‌هایی برای درمان سیاتیک به شما آموزش می‌دهیم:

سوالات رایج درباره سیاتیک

رگ سیاتیک کدام سمت بدن است؟

عصب سیاتیک طولانی‌ترین عصب داخل بدن ما است که از لگن تا انتهای هر دو پا ادامه دارد و در طول مسیر خود به شاخه‌های متعددی تقسیم می‌شود. اما به طور معمول، علائم این عارضه فقط در یک طرف بدن است.

علائم سیاتیک چیست؟

افرادی که دردهای سیاتیک را تجربه کرده‌اند می‌دانند که این دردها با انقباضاتی از ناحیه باسن، پشت ران تا قوزک پا همراه است و فرد مبتلا را در بیشتر موارد از حرکت و انجام فعالیت‌های روزانه ناتوان می‌سازد.

Summary
 رگ سیاتیک کجاست و چرا سیاتیک میگیریم؟
Article Name
رگ سیاتیک کجاست و چرا سیاتیک میگیریم؟
Description
سیاتیک نام یک عصب است، اصطلاح سیاتیک در حقیقت مربوط به دردی است که در طول عصبی به همین نام انتشارمی‌یابد. این عصب طولانی‌ترین عصب داخل بدن شما است که از لگن تا انتهای پا ادامه دارد و در طول مسیر خود به شاخه‌های متعددی تقسیم می‌شود.
Author
Publisher Name
زیتمه